Podaja libera znotraj trimetrskega prostora

Libero odbije žogo s pestjo ene roke nad glavo znotraj trimetrskega prostora, soigralec pa nato izvede napadalni udarec. V trenutku dotika z žogo ob napadalnem udarcu je bila žoga nad zgornjim robom mreže. Ali je to dovoljeno?

V slovenskem sprevodu pravil odbojkarske igre je zapisano, da se napadalni udarec ne sme izvesti nad zgornjim robom mreže, v kolikor libero poda žogo z zgornjim odbojem. V originalni verziji pravil je zapisano, da je to napaka, če libero žogo poda s prsti. Ker je definicija zgornjega odboja zelo ohlapna se v tem primeru “upremo”  na originalna pravila, ki specificirajo zgornji odboj. Iz tega sledi, da je napaka le, če libero poda žogo s prsti znotraj trimetrskega prostora, napadalni udarec pa je izveden v trenutku, ko je žoga nad zgornjim robom mreže.